Moja Bośnia

 

postać: Mira, Sklepikarzowa

premiera: 12 września 2014, Teatr Stary w Bolesławcu

scenariusz: Katarzyna Knychalska

reżyseria: Jacek Głomb

scenografia: Małgorzata Bulanda

muzyka: LAUTARI TRIO w składzie Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak/Paweł Paluch

ruch sceniczny: Witold Jurewicz

 

„Moja Bośnia” opowiada o dziejach polskich reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, którzy po II wojnie światowej osiedlili się w okolicach Bolesławca. Kanwą spektaklu są nie tylko ich opowieści o życiu w Bośni, powrocie do Polski, lecz także o emocjach i wydarzeniach związanych z wojną bałkańską w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Bohaterów balladowej historii, w której fragmenty tragiczne i wzruszające przeplatane są scenami komicznymi, oglądamy w latach II wojny światowej, w ówczesnych sytuacjach bratobójczych walk (serbskich czetników, chorwackich ustaszy i domobrańców, komunistycznych partyzantów Tity), bezpośrednio po wojnie jako nowych gospodarzy polskich Ziem Zachodnich, a także podczas serbskiego oblężenia i kilkuletniego ostrzału Sarajewa w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia. 

„Nacjonalizmy, wojny, zbrodnie, uchodźcy… I zawsze ta sama obojętność cywilizowanych Europejczyków pokryta pełnymi hipokryzji słowami o wsparciu, potępieniu sprawców i współczuciu dla ofiar, czego świadkami byliśmy niedawno na Ukrainie. Zdumiewające, jak regularnie ten cykl się powtarza. Nie tylko w Bośni, gdzie sytuacja nadal jest napięta i grozi wojenną powtórką”.

 

recenzje:

http://www.sztukawspolczesna.org/recenzja/2014-2015/198/nasza-bosnia

Galeria zdjęć